Item number: G01.820
The Schutz Messtechnik GM 5 Complete Set, also known as the SC-CBS, is a multifunctional gas detection and measuring instrument designed for a variety of applications including safety inspections and maintenance of gas pipelines. The GM 5 is recognized for its precision and reliability in detecting gas leaks and measuring gas concentrations.
| FEATURE | SPECIFICATION |
|---|---|
| Display | LCD, backlit |
| Alarm Type | Acoustical, optical |
| Data Memory | 40 measurements stored |
| Measuring Range | 1ppm – 100 Vol.% CH4 |
| Gases Detected | Methane, Propane, Hydrogen |
| Calibration | Methane |
| Operating Temperature Range | -20°C to 40°C |
| EX Protection | II 2G EEx ib d IIB T3 |
| Suitable for Ex Zones | 1, 2 |
| Power Supply | Batteries (3x 1.5V monocells or rechargeable 3x 1.2V monocells) |
| Operating Time | Typically 12 hours with batteries |
| Weight | 1700g |
| Dimensions | 215 x 100 x 60mm |
| Casing | Aluminum, powder coated |
| Interface | Serial RS232, Optional Bluetooth |
| Included in Delivery | GM 5, Telescope hand probe, Carrying strap, 230V charger, Equipment case, 100 pcs Anti-dust filter, Instruction manual, Certificate |
Frequently Bought Together
Products from this Seller
View All
Subscribe our newsletter for coupon, offer and exciting promotional discount..
Share with Friends
Trading is more effective when you share products with friends!Share you link
Share to