Item number: G01.825
The Schutz Messtechnik GM 5 Complete set, referred to as CS-CBS Hydrogen, is designed specifically for hydrogen gas applications. This variant of the GM 5 series focuses on the detection and measurement of hydrogen gas, which is crucial in industrial environments where hydrogen is used or produced.
The CS-CBS Hydrogen is particularly suited for:
| EATURE | SPECIFICATION |
|---|---|
| Display | LCD, backlit |
| Alarm Type | Acoustical, optical |
| Data Memory | 40 measurements stored |
| Measuring Range | 1ppm – 100 Vol.% H2 |
| Gases Detected | Methane, Propane, Hydrogen |
| Calibration | Hydrogen |
| Operating Temperature Range | -20°C to 40°C |
| EX Protection | II 2G EEx ib d IIB T3 |
| Suitable for Ex Zones | 1, 2 |
| Power Supply | Batteries (3x 1.5V monocells or rechargeable 3x 1.2V monocells) |
| Operating Time | Typically 12 hours with batteries |
| Weight | 1700g |
| Dimensions | 215 x 100 x 60mm |
| Casing | Aluminum, powder coated |
| Interface | Serial RS232, Optional Bluetooth |
| Included in Delivery | GM 5, Telescope hand probe, Carrying strap, 230V charger, Equipment case, 100 pcs Anti-dust filter, Instruction manual, Certificate |
Frequently Bought Together
Products from this Seller
View All
Subscribe our newsletter for coupon, offer and exciting promotional discount..
Share with Friends
Trading is more effective when you share products with friends!Share you link
Share to